Środek do impregnacji betonu i kamienia

 

Wykończenie podjazdu czy ścieżki prowadzącej do domu ma duży wpływ na ogólny efekt wizualny. Materiał, na przykład beton czy kostkę brukową, trzeba dobrać w zgodzie z zastosowaniem, np. na podjazd narażony na duże obciążenia. Konieczne jest także odpowiednie ułożenie nawierzchni, na dobrej podbudowie i z zachowaniem właściwych spadków.

Zalety środków impregnujących do kamienia

impregnat do kamienia silexJednak samo ułożenie kostki brukowej, betonowej czy kamiennej, albo wylanie podjazdu betonem, to nie koniec pracy. Ich powierzchnię należy także prawidłowo zabezpieczyć, aby uniknąć na przykład nieestetycznych plam po oleju czy różnych innych zabrudzeń, na które materiał będzie narażony w przyszłości. Do tego celu można zastosować odpowiedni impregnat, na przykład impregnat do kamienia Silex. Służy on przede wszystkim hydrofobizacji kamienia, czyli uodpornieniu go na wpływ wody czy zabrudzeń – łatwiej je usunąć z powierzchni i nie będą one wnikały wgłąb kamienia, tworząc nieestetyczne plamy. Środek Silex zapewnia też efekt mokrej nawierzchni, która jest nabłyszczona, jednak bez wpływu na jej szorstkość, a to z kolei pogłębia kolor kamienia, jest on intensywniejszy i ciemniejszy niż w przypadku materiału bez impregnacji. Ważną zaletą impregnatu do kamienia jest także i to, że chroni on go przed potencjalnie szkodliwym wpływem środków służących do odladzania. Chroni także przed promieniowaniem UV; jasne materiały pokryte impregnatem nie będą żółknąć z biegiem lat.

Przed nałożeniem impregnatu do kamienia całą powierzchnię, na którą chcemy nałożyć ten środek, należy dokładnie oczyścić z piasku, mchu i alg. Czyszczenie mechaniczne można wspomóc specjalnymi środkami do czyszczenia betonu i kamienia, polecanymi przed producenta. Po nałożeniu impregnatu należy odczekać około 4 godziny, aż wyschnie, a do zwykłego użytkowania powierzchni wracamy dopiero po 24 godzinach.