Do czego służą kolorowe kosze uliczne?

Obowiązkowa segregacja w naszym kraju istnieje już od kilku dobrych lat jednak nie każdy jeszcze poprawnie ją wykonuje. Wiele ludzi popełnia błędy wrzucając niedozwolone odpady do kolorowych pojemników na śmieci. Co może być przyczyną tych złych nawyków?

Czy do kolorowych pojemników na śmieci możemy zaliczyć pojemnik na psie odchody?

kosz metalowyLenistwo czy może zbyt mała edukacja w szkołach na ten temat? Przykre jest jak wiele osób bagatelizuje te kwestię. Owszem segregacja śmieci znacznie posunęła się w ostatnich czasach, głównie ze względu na podniesienie opłat za wywóz odpadów. Ci którzy nie chcą więcej płacić muszą segregować, jednak i tak wiele osób deklaruje segregacje, a w rzeczywistości albo tego nie robi, albo robi to niedokładnie. Ponad to znaczna ilość posiadaczy czworonogów wciąż zamiast wykorzystać pojemniki na psie odchody, fecesy swoich pupili wrzuca do koszy ulicznych na odpadu zmieszane. Częstym błędem również popełnianym przez ludzi jest to, że wrzucają w kosze metalowe niebieskie, przeznaczone na papier kartony po sokach i napojach, a tymczasem należy je wrzucić do pojemnika żółtego na aluminium i plastik. Dużo osób wrzuca również do segregacji opakowania po lekach, ceramikę, zatłuszczony papier po masłach i margarynach, butelki i pojemniki po olejach spożywczych oraz silnikowych. Nie wolno nawet wrzucać naczyń jednorazowych do kosza na plastiki, a ludzie wciąż to robią, szczególnie w sezonie grillowym.

Czasem dobre intencje, którymi się kierują wcale nie są dobre. Aby zapobiec temu, należy położyć większy nacisk na edukację.