Chlorowana woda, czyli o uzdatnianiu

 

Jest wiele problemów związanych z wodą i próbą wprowadzenia jej w organiczny obieg ludzkiego życia oraz właściwego korzystania. Przecież nie jest tak, że woda zdatna do picia czy kąpieli jest powszechnie dostępna w naturze. Właśnie dlatego trzeba przeprowadzać procesy uzdatniania i dezynfekcji.

Po co stosuje się elektrolizę chloru?

systemy elektrolizy chloruW naturalnym środowisku występuje woda, w której zdążyły się rozwinąć szeregi różnych bakterii i drobnoustrojów. Zagrażają one zdrowiu nie tylko człowieka, ale i całego społeczeństwa. Należy zatem przeprowadzać odpowiedniego rodzaju dezynfekcję, aby całkowicie uniemożliwić mikroorganizmom zakorzenienie się w wodzie, która przeznaczona jest do użytku ludzkiego. Można to zrobić dwojako: chemicznie i fizycznie. Sposób fizyczny często schodzi na dalszy plan – przez wzgląd na swoje mniej ekonomiczne rozwiązania. Można by zatem pomyśleć, że skoro woda uzdatniana jest głównie poprzez metody chemiczne, to zawiera w sobie szkodliwe pierwiastki. Otóż nie, np. systemy elektrolizy chloru gwarantują całkowite i absolutne bezpieczeństwo, nie wyrządzają żadnych krzywd człowiekowi, o czym na pewno wie każda osoba, która była kiedyś na basenie. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu woda przestaje wydzielać nieprzyjemny zapach i zaczyna sprawiać wrażenie miękkości, które jest nie bez znaczenia dla osób mających problemy z kąpielami w twardej wodzie. Chlor jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i nie wytwarza żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jest to również metoda względnie ekonomiczna i wydajna, zatem nie trudno się dziwić, że szeroko wykorzystywana.

Dzięki chlorowanej wodzie można spokojnie korzystać z jej zasobów. Proces ten nie jest długi, przy czym praktycznie gwarantuje skuteczność, chociaż najczęściej wykonuje się go dwa razy na tej samej wodzie, aby nie było żadnych wątpliwości co do powodzenia przedsięwzięcia. Dopiero wtedy bada się wodę i poddaje testom.