Ciekawe pamiątki z wakacji

Kto z nas nie lubi przywieźć z wakacji jakiejś drobnej pamiątki w postaci muszelki znad morza, czy kamyczka z gór. Później patrząc na nie przypominamy sobie miłe wakacyjne chwile. Tylko jeśli są to nasze kolejne wakacje i mamy już w domu sporą kolekcję muszelek to już nie wiemy, którą skąd przywieźliśmy.

Monety na pamiątkę

monety pamiątkowe platerowaneOstatnio w większości polskich turystycznych miast i miasteczek można znaleźć automaty z monetami pamiątkowymi stojące w charakterystycznych miejscach. Inne monety będą na Kasprowym, a inne na Gubałówce, jeszcze inne na molo w Sopocie, czy na rynku w Gdańsku. Taka moneta jest nie tyle pamiątką z danego miasta, co z konkretnego w nim miejsca, czy zabytku. Dzięki temu możemy uzbierać całą kolekcję lub mieć nagrodę po dotarciu na szczyt, czy do celu podróży. Takie monety pamiątkowe platerowane na złoto są nie tylko oryginalną pamiątką, ale pozwolą nam po powrocie do domu odtworzyć szlak naszych wędrówek i przywołają wspomnienia może nawet bardziej skutecznie niż garść muszelek. W dodatku jest to wspaniała promocja zwiedzanych regionów polski, no i świetna motywacja dla dzieci do zwiedzania zabytków i kolekcjonowania monet. Dzięki temu może część z nich wyrośnie na prawdziwych kolekcjonerów. Zazwyczaj na tych monetach możemy znaleźć nie tylko nazwę danego zabytku, czy pamiątkowego miejsca, ale również jego wizerunek zaprojektowany przez artystów plastyków, co czyni je niezwykle miłymi dla oka. Można również dla zapalonych kolekcjonerów zamówić indywidualne monety, które upamiętnią ważną datę czy wydarzenie w życiu obdarowanego.

Myślę, że zarówno młodsi jak i trochę starsi turyści docenią walory takich pamiątek, które można przywieźć z wakacji. Nie oznacza to wcale, że mamy rezygnować z muszelek, czy innych drobiazgów, przecież możemy zabrać do domu jedno i drugie, co tylko ubogaci naszą wakacyjną kolekcję.